2010. október 27., szerda

Magyarországról

Alig egy het mulva kis hazankrol tartok bemutato orat egy altalanos iskolas osztalynak! A felkeres honnan mashonnan is johetett volna, mint a Varoshaza Nemzetkozi Kapcsolatok Osztalyatol. Japan-szerte szokas, hogy az  interkulturalis megismerest elomozditando az iskolak kulturmisszios tevekenysegre kerik fel az itt tartozkodo kulfoldieket. 

Japan szigetorszag leven, nem kerul intenziv kapcsolatba a kornyezo nepekkel sem, nem hogy tavolabbi videkek lakoival. Jovo het kedden hatodmagammal fogom a kis japan gyerkocokhoz elvinni hazam kulturajat. Magyar csak en leszek, es igazabol sajnalom, hogy nem ulhetek be a tobbiek orajara, nagyon kivancsi lennek peldaul Koreara, Mongoliara, vagy Tongara! (ciki, de nem tudtam, hol van Tonga - Ausztralia K-i partjainal egy kis szigetcsoport, nagysaga mint Csepel!)

pirulo termeszet
Negyvenot percben kell atadnom, amit fontosnak tartok, 11 eves gyerekeknek. Amit kapasbol osszeirtam, azzal haromszor tullepnem a limitet, igy marad a leglenyegesebb! Azert, ha belegondoltok, egyaltalan nem egyszeru orszagunkat ilyen modon megrostalni, annyi szepseget rejt...En a fobb gondolatkorokre fokuszalok: mivel ezek a kiscsibek Magyarorszagrol valoszinuleg semmit nem hallottak meg, kezdjuk az ismert magyar talalmanyokkal. C-vitaminrol, golyostollrol, gyufarol...stb. ugye mar mindenki hallott. Szemlelteto eszkozeim teljesebbe tetelehez tegnap vettem egy Rubik kockat! (rajta van am a csomagolason az Erno bacsi kepe es szarmazasa, jol van, jol van...) 
ez az ember csak ugy megallt
furulyazni a hid alatt
Szot ejtek a tortenelemrol diohejban (Honfoglalas, Trianon (nepzene, mesevilag...ah!), ami kozte volt, meg azota, azt kenytelen leszek atugrani, mert kicsit tomeny lenne), a foldrajzrol "ket diohejnyiban" (gyonyoru tajaink, folyoink, tavaink, erdeink, mezogazdasag, buzamezok, napraforgotablak, allataink: racka, szurkemarha, puli:), Budapest szekesfovarosunk es szep falvaink, varosaink kepei,...) foleg kepekkel illusztralva, azutan roviden a fobb unnepeinkrol (itt aktivan be lehet vonni oket megkerdezve, hogy nalatok ez meg ez hogy van?...). Egyszerubb magyar szavakat is szeretnek nekik megtanitani jatekosan...

Es itt jon a nagy kerdes, amire a valasz nekem is meglepetes lesz. Mennyire lehet a hirhedten szigoru iskolarendszerben elo japan gyerekekkel jatszani? Ebben az iskolaban bevett szokas az ilyen bemutato ora, tehat ezek a gyerekek elsos koruk ota minden evben talalkoznak legalabb egy kulfoldivel, es allitolag nagyon kis vidamak, kivancsiak es "segitokeszek", amire mind szuksegem is lesz, hiszen japanul fogok hozzajuk beszelni. November kozepen egy masik iskolaban is megtartjuk az orakat, ott eloszor lesz ilyen jellegu bemutato, szoval ott lehet hogy beigazolodik, amit egy helyi tanarno mondott, hogy olyan helyeken, ahol nincsenek hozzaszokva a kulfoldiek latvanyahoz, elofordul, hogy szabalyosan letapogatjak oket, mint Kolombuszt az indianok, ill. hogy mivel minden japannak sotet barna szeme van, lesutik a szemuket, amikor kek szemet latnak.

a mi utcankban
Fabatkat sem erne a Magyarorszagrol tartott bemutatom, ha nem kapna benne helyet a nepdal es a neptanc! Ugyhogy lesz mindketto!! A Botosanka egyuttes folvetelet fogom kiseretnek hasznalni (http://www.botosanka.hu/) (koszi!!!), mert sajnos jelenleg nem tudom megoldani a teljes egyuttes kiutaztatasat...:)

2010. október 13., szerda

Pár lépés Xabier nyomában, majd irány Nara

Oszakai hetvegenk vasarnapjan resztvettunk a szinten Gyumolcsolto Boldogasszony nevet viselo templom delelotti misejen. Helyszint es idopontot rutinosan a neten kerestunk. A templom elott allt ket szobor, Hiroshi rogton meselte is, hogy kik ok, Takayama Ukon nagyur es felesege, akik a XVII. szazadban eltek es hitukert lemondtak a hatalomrol. Hiroshi szereti a tortenelmet. A japan katolikus kozossegeknek kulonben van egy szamomra egeszen sajatos hangulata. Mintha meg mindig elne az a lelkesedes, amivel Francisco Xabier-t (a korabeli feljegyzesekben igy szerepel a neve, ejtese Sabier/Zsabier) es az evangeliumot fogadtak az ezerotszazas evek derekan.  Noha ez a hit eredetileg nem volt a kulturajuk resze, megis a zsido-kereszteny felfogas szepen illeszkedik a gondolkodasmodjukba.

Takayama Ukon daimyo
Evszazadokban merve meg valamennyire a sajat "oskereszteny" idoszakukban elnek. Amikor az ezerhatszazas evek elejen Japan az erosodo kulfoldi hatasoknak ellenallva, a belso fejlodes utjat valasztva kozel ketszaz evre bezarta kapuit (sakoku), a hithirdetoket egy kalap ala veve a nyugati kereskedokkel kiuztek Japanbol, a keresztenyseg pedig uldozott vallas lett. Sokan az eletuket adtak a hitukert, ld. Miki Pal es tarsai... Ez a `friss lelkesedes` is segithette ezekben az evtizedekben a hit generaciokon at torteno tovabbadasat, mert amikor Meiji csaszar reformja 1867-ben ujra megnyitja az orszagot, nyugati missziosok leesett allal tapasztaljak, hogy vannak eldugott kis hegyi falvak, amik meg sincsenek annyira az "Isten hata mogott"; bar fold alatt, de lakoi megoriztek es tovabbadtak a hituket. Ez eleg dobbenetes elmeny lehetett... Elutazol egy messzi orszagba, amirol mar az ukszuleid is azt meseltek a nagyapadnak, hogy reg kisoporte a keresztenyseget, erre egy falu lakoi osi kereszteny aldassal koszontenek. Borzongos...

Oltarkepen Maria kimonoban...
Persze nem lehet altalanositani, de tetszik, ahogy sokan a hitet a mai napig is nagyon komolyan veszik. Japanban ez altalaban jellemzo a tevekenysegekre. Ha valakinek az a feladata, hogy az utburkolatfelujitasi munkalatokat vegzo csapat testi epseget biztositsa - azaz all az ut menten es kezeben egy fenykarddal suhintgatva jelez az autosoknak - akkor o abban a tudatban all ott, hogy ez egy fontos feladat, es teljesen komolyan veszi. Megbecsuli a munkajat. Eszembe jut egy tortenet, amit nemreg japan oran olvastunk. Egy spanyol szerzetes bolcsessege a munkahoz valo hozzaallasrol. Egy alkalommal odalepett egy teglakat pakolo emberhez, es megkerdezte: "Mit csinal?" Az elso bosszusan felet: "Nem latja?? Teglakat pakolok!" A masodiktol is ugyanezt kerdezte, az elcsigazottan mondta: "Cipelem a teglakat, hogy legyen mibol eltartani a csaladom." Ekkor odament egy harmadikhoz, aki igy valaszolt: "Egy gyonyoru katedralist epitek, amibe sok ember ter majd be es lel bekere es oromre evszazadokon at." El is gondolkoztam gyorsan, en vajon tulnyomo reszt melyik hozzaallast kepviselem...Na, hat a misen ezt a lelkesedest a kis ministrans kolykokon lattam, ahogy a felolvasot kozrefogva kisertek az oltar korul. Az egyikuk majdnem el is vagodott a foldon, szerintem azert, mert ilyen lehetetlen gumipapucsban volt, ami itt nagyon elterjedt viselet a nyari magas paratartalom miatt.

Todaiji (=keleti nagy templom)
Ha mar labbelikrol van szo, mise utan folvettuk mi is a nyulcipot es kizotyogtunk vonattal Naraba. Jaj de nehezen jutok el oda...:) Ez a varos a hetedik szazadban volt Japan fovarosa, magat a korszakot is a varosrol neveztek el. Tenyleg szep hely, foleg a regebbi epuletek tetszettek. A hazak a gyakori tuzveszek es foldrengesek miatt foleg fabol epultek. Hatalmas buddhista templomegyuttese a Todaiji (minden, ami ji, az buddhista es templom, minden, ami jinja (dzsindzsa), az shinto es szentely), ami a vilagorokseg resze es egyben a vilag legnagyobb fa epulete, magaban rejti a vilag legnagyobb bronz Buddha szobrat (Daibutsu). Ennek csak a fulei egyenkent 2,5 meteresek, kepzelhetitek, mekkora lehet. Persze ez a templom is szamos bovitesen, ujjaepitesen ment keresztul, de 745-ben mar ezen a neven emlitik. A vilagoroksegen tul nekem szemelyes orokseg is ezt a helyet latni, mert nemcsak  Kūkai, a hires buddhista szerzetes, hanem Hiroshi, a 16 eves kissrac nyomdokain is jarok...


oz babak
Nara hires tovabba az ozekrol (shika), akiket a shinto az istenek hirnokeinek tart, igy a varosban szabadon elnek, es szamuk meghaladja a 20 ezret. Vagyis barmerre nezel, ozek hada, illetve ozek utan koslato, azoknak mindenaron enni adni akaro latogatok hada vesz korul. Az egyik veteran joszag jollakottan "ucsorgott" az ut menten, es bar egy halom csemege hevert az orra elott erintetlenul, a lelkes latogatok errol tudomast nem veve kinalgattak. Egy padon ulve neztuk a jelenetet. A megoldas vegul egy kiskolyoktol erkezett (mint altalban), aki odaszaladt, begyujtotte a kis halom shika-szembei-t es elinalt vele. :)


Tablak figyelmeztetnek, hogy az allatok veszelyesek is lehetnek, de alapvetoen bekesek; Az uzleti lelemenyesseg persze itt is utat tort maganak, mozgoarusoktol lehet oz-tallert (shika-szembei) vasarolni kimondottan oz-etetes celjabol; mi inkabb nem taplaltuk ezzel az allatokat. Vajon hany evente kell valtoztatni ennek a csemegenek az osszetetelen az ozek taplalkozasi egyensulyanak megtartasa erdekeben? Valamint: letezik allat-dietetikus?


2010. október 11., hétfő

A mozgás reneszánsza

Mar volt szo a haromnapos unnepekrol; Evente 6 ilyen hetfo van, ez a hetvegenk is hosszabb volt, hetfon volt ugyanis a Taiiku no Hi, azaz a Testneveles Napja. Megragadva az alkalmat meselek a sportletesitmenyrol, ahova jarok.

Mukodik a Varoshazan (Shiyakusho) egy nemzetkozi kapcsolatok osztaly, mely informaciokkal, programokkal segit beilleszkedni az itt elo kulfoldieknek. En is gyakori vendeg vagyok naluk...Ezt a helyet is ok javasoltak, miutan sehogyan sem talaltam uszodat a varosban. Zita, Te is mondtad, hogy "biztos egy szpoocu szentaa-ban rejtettek el", ez be is bizonyosodott. A hely neve Renaissance, ami eleg talalo, mert az en rendszeres sportolasom tortenete is valahova az okorba nyulik vissza...

...es ebben egy uszoda is elfer...
Hetente 4-5 alkalommal jarok ide, minden nap igyekszem 1,5-2 orat mozogni, valtogatva az uszast es az edzotermet. Erdekes megoldas, hogy az uszoda folott van egy uvegfalu korfolyoso szeru, teglalap alaprajzu futopalya, amin eloszor jot mulattam, aztan figyelmeztettem magam, hogy a "kis beepitheto teruletek-nagy nepsuruseg" orszagaban vagyunk! Kulonben itt Japanban igyekszenek mindenben u.n. yasashii-k lenni, vagyis "kedves", "felhasznalo-barat", "aranyos", "humanus", "lagy", "jofej", "nem ajtostul a hazba" ;) stb. megoldasokat kifejleszteni. Ez a palya pl. ket savra van osztva, es egy plakat jelzi kedvesen, hogy a belso sav a lassan haladoke - ezen egy teknoc setal -, a kulso pedig a gyorsan futoke - ezen egy nyuszi spurizik. Mindig ugyanabba az iranyba kocogni egyaltalan nem volna yasashii, ezert ezt idonkent valtoztatjak, az aznapi haladasi irany pedig (egy nyilacska kepeben) leolvashato. Aprosag, de fontos, hogy a palya (kb. 30 m) negy sarkanal a kanyarok konnyebb bevetele erdekeben meg van emelve a talaj, a belso sav iranyaba lejt, egy kis dombot kepezve (mint a versenybicikli palya dolesszoge). Itt szoktak kocogni az edzo bacsi utan, sorban, mint a kiskacsak a tornara jaro kis ovodasok. Legaranyosabb az 50 eves ficko, ahogy a sor elejen lepest tart veluk :)

A konditerem resz eleg jol felszerelt. Egyszerre harom edzo van poszton es gondoskodik a kedves vendegek jolleterol. Van kulon gumiszonyeg a nyujtasra, bemelegitesre, aminek helyes modjat egy 15 perces vegtelenitett oktatofilm prezentalja. Ezen tv-torna jellegu stilusban lehet kovetni a nyujto mozdulatokat. Na de amig odaig eljutsz!! Merthogy...itt - ha ujonc vagy - nemcsak besetalsz es tajekozodsz, itt veled kimondottan "foglalkozva vagyon"! Miutan beleptem a sportklubba (kozel 1 oras urlapkitoltes), osszesen 3 tanacsadason vettem reszt. Az elso a letesitmeny reszletes bemutatasa volt  (helyszin bejaras utan a trainer lany komplett prezentaciot tartott egy 10 oldalnyi, aranyos abrakkal teli kisokos alapjan), a masodik az eronletem felmerese, a harmadik pedig az ajanlott edzesterv kidolgozasa. Van egy elso latasra merlegnek tuno masina, amin ket fogokat kezedben tartva ket percig allsz, es maris kezhez kapod a reszletes elemzest nyomtatott formaban. Izomzat es csont suruseget is meri. Ezt a merest erdemes havonta elvegezni. Van tovabba sima merleg es vernyomasmero szek, amit edzes elott es utan ajanlott hasznalni. Minden kedves vendegnek van egy mappaja, amibe foljegyezheti az adatokat, melyik gepen dolgozott, milyen sullyal, hany kaloriat egetve...stb. A mappak elrendezese sem akarhogy van am! 12 stoc, en a 6-osba tartozom, mert juniusban szulettem! :) A mappaknal el van helyezve 2 szemuveg (ket fele erosseg), ami szinten yasashii. Minden gephez tartozik egy kis kendo, amivel hasznalat utan mindenki letorli a geprol az izzadsagot. Slussz poen a harom masszazsfotel. Elmelkedesre az egyik legjobb hely. Nem elhanyagolhato, hogy a haviberletem (kedd-szombat 15-18 oraig, kondi, uszoda, jakuzzi, szauna, joga etc.) atszamitva 7500 Ft.

utban a Reneszansz fele
Egeszsegmegorzesben elen jaro orszagra jellemzo a korosztaly eloszlasa is. En delutan jarok, amikor a diaksag es az aktiv dolgozok el vannak foglalva, igy szamtalanszor elofordul, hogy nyugdijasokkal edzek. A sport is kozossegteremto, igy el szoktam beszelgetni ismeretlenekkel is, ami jo, mert kulonben viszonylag keves emberrel talalkozom. Egy mamikaval multkor a fenykepezesrol beszelgettunk, o pl. 70 eves. Egy papi, aki megkerdezte, milyen apropobol jottem Iwakiba, 72 lesz. A kedvenceim ket idos nenike, akik mindig egymasba karolva lepegetnek, es kozben vidaman trecselnek. Az egyikuk vak. 


* * * * *

A hetfo szunnap, igy ma sportolni nem voltam, de Hiroshival delutan eltekertunk a tengerig!

2010. október 3., vasárnap

öröm a mustármagban

Mikozben ezeket a sorokat irom, Margarita Nyikolajevna, vagy ahogy Hiroshi mondja, "Marugo", mar a kereszteny kozosseg elott is Isten gyermeke vagy, megkaptad a gyertyat es a feher ingecsket, bermalanyom, Te pedig keresztanya lettel, ahogy Margot a keresztviz ala tartottad. Kulonos novekedes ez, olyasmi, mint a mai evangelium mustarmagjae, ami szemre pici, de benne hatalmas ero es tengernyi lehetoseg lakik.

Az Iwaki Gyumolcsolto Boldogasszony Templom (O-tsuge no Seibo Kyoukai) orgonazenejebe a mai misen gyerekzsivaly is vegyult. Egy harom eves, elenk filippin kislany gyonyoru tisztan (es hallhatoan:) enekelt, mar amikor epp nem a masfel eves, mosolygo-feketeszemu occsevel jatszott a padban. Jo volt hallani, ahogy csengett a hangja, az az igazi, tokeletesen intonalo gyerekhang, szep, mint a buzamezoben a virag, raadasul nem az anyanyelven, megis tokeletes kiejtessel enekelt! Pillogtak is rajuk mosolyogva a mamikak, az oregedo japan tarsadalomban ritka kincs a gyerek.


Gyumolcsolto Boldogasszony Templom, Iwaki
Viszonylag kis kozosseg ez, 80-90 fovel,  de a shinto "vallas" hazajaban, a buddhista lakossag aranyahoz merten egy ilyen kis varosban ez szep szam. (Az idezojel nem veletlen, mert ha egy japant a vallasarol kerdezel, a valasz sosem a shinto, mert az, bar a legosibb hitvilaguk osszefoglalo neve - jelentese: az istenek utja, istenhez vezeto ut -, inkabb tartjak a japan lelek veleszuletett sajatossaganak, mintsem vallasnak; lenyege a termeszettel valo harmonia es az osok tisztelete...de errol majd kicsit kesobb.) Ahogy Japanba erkeztunk, elso jelentosebb utunk ebbe a kozeli templomba vezetett, amit Hiroshi mar jo elore kinezett nekem. A pap (shimpu-san), akihez harom templom kozossege tartozik, a lengyel domonkos rendi szerzetes, Czeslaw Stanislaw Forish, mar 30 eve Japanban, 10 eve Iwakiban el, talan egyedul az arca es a humorerzeke arulkodik arrol, hogy nem a hely szulotte. Meg dolgozom a pontos megfogalmazason, de lenyeg, hogy az europai es a japan humor bizonyos tekintetben elter egymastol. (Peter, emlekszem, egyszer, osregen kerdeztel errol...ados vagyok a valasszal.)


Az elenk es a mosolygo-feketeszemu
Az elso misen, amin resztvettunk, meg is kellett szolalnom, ugyanis shimpu-san (akivel mar elozoleg beszelgettunk) megkerte az uj arcokat, hogy mutatkozzanak be, Hiroshi pedig elozekenyen kiengedett a padbol. Mint uj arc, azzal nyitottam, hogy magyar vagyok, es Nemeshegyi Peter celebralta a naszmisenket, mire mindenki arca latvanyosan folderult. Azutan jottek es lelkendeztek, hogy mennyire szeretik ot, es mennyire sajnaltak, hogy haza hivta a tortenelem. Nemeshegyi atya kozel negyven evet elt Japanban, a tokioi Sophia Egyetem (Jouchi Daigaku, `Felso Bolcsesseg Egyetem`) Hittudomanyi Karanak professzorakent (ketszer dekanna is kineveztek) rengeteget adott a japanoknak, kozel hozva a keresztenyseggel egyutt a nyugat kulturajat, es az orulni tudast a teremtett vilag szepsege felett. Nem csak a keresztenyek kozott ismert a neve, de olyan kereszteny nincs Japanban, aki ne hallott volna rola. (Aki igazan szepet es tartalmasat akar hallani, menjen el meghallgatni ot a Maria utcai jezsuitakhoz, a vasarnap delelott 10:30-as misere.)


"Nemeshegi Petoro shimpu-san"
az eskuvonkon

Kulturalis latoterem szelesitese vegett (meg mert letelemem az enekles), ellatogattam a templomi korus (seikatai, szo szerint `szent dal egylet`) probajara. Az atlageletkort latva eleinte voltak fenntartasaim, de nagyon mulatsagos volt  a proba a mamikkal :). Es ami meglepett, ket szolamban, tisztan, zenei alazattal egymas es a zene fele tudtak enekelni. Nekem kulonosen orultek, mondvan, most mar lesz, aki megtanitja nekik a Kodaly kottaik szovegenek helyes kiejteset!

A japan miseenekekrol. Nagyon tetszik, hogy a legtobb enekuk ket, vagy tobb szolamu, es bar legtobben a fo szolamot viszik, mindig akad, aki megtamasztja az alttal, amitol meg "dramaibb" a hatas. A japan nyelv szerkezetet termeszetes ivben koveti a dallam, es mivel a japan nyelv szotagokban gondolkodik, a versszak belegzes-kilegzes szeruen, mint egy hatalmas ivu hinta lengese, kicsit recitativ modon szolal meg (a zsolozsmara emlekeztet). Erre valaszol a folyamkent arado, tobb szolamu refren. Foltolt, amikor eneklem. Es valamiert zenei rokonsagot erzek.

Agape, zoldteaval
Erre az enekkarra nem fogok tudni jarni, mert a Varoshaza (shiyakusho) altal szervezett japan nyelvi kurzussal (ami interkulturalis jellege miatt kihagyhatatlan!) pontosan egy idoben van, de keresek es kutatatok, hatha mukodik masik korus is a varosban.


Külön ajánlással

Mi mas alkalom volna illobb elso naplobejegyzesem bevesesere, mint a mai vasarnap, mely annyi szepseget es mozgalmas pillanatot tartogat!


Koszontok mindenkit, aki csak betoppan es tovabb megy, itt idozik, vagy hosszutavra berendezkedve, tudatosan erkezik! Japan-beli eletem kulso es belso torteneseit elsosorban nektek irom meg, kedves Csaladom es Barataim, ezert elore jelzem, soraim nyomokban tartalmaznak majd jokora mennyisegu szemelyes utalast is. Jo volna mindig ugy elni az eletem, hogy ami szepseg benne rejlik, azt meglassam, ami kulonleges, megismerjem, ami ismeretlen, megszeressem, ami meg csuf, azt megszepitsem, ha meg nem lehet, elfogadjam. Itt, Japanban kulonosen is rajta leszek az ugyon. Igyekszem beengedni a valtozast, ami az ajtomon kopogtat es elore visz. Ha szot erdemel, itt helye lesz. Nem nagy gondolatok vagy ismeretek, csak az en kincseim, kis, hetkoznapi aprosagok, de valahol ez (is) vagyok en. Talan egyszer kerdeznek majd az itteni idoszakrol a gyerekeink (vagy kamaszkent uuuuh-znak a bejegyzesek folott ;),  szoval nektek - es neked Rebeka, mint tavollevo, de ratok sokat gondolo keresztanyad -, termem oket...